IoT

Arbisis

IoT

Akıllı şehirler; nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi ile veri toplayarak, kaynaklara hizmetleri verimli bir şekilde yönetmek üzere, bu verilerden elde edilen bilgileri kullanırlar. Böylelikle şehirlerde yaşayan insanların, kendilerine sunulan kaliteli hizmetlerle hayat şartları kolaylaşır. Aynı zamanda; operasyonel verimliliği artırmak, bilgiyi kamuoyu ile paylaşmak ve hem devlet hizmetlerinin kalitesini hem de vatandaşların refahını artırmak için bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) de kullanırlar.

Akıllı bir şehrin hedefi; akıllı teknolojiler ve veri analizi kullanarak vatandaşları için yaşam kalitesini iyileştirirken, şehir işlevlerini optimize etmek ve ekonomik büyümeyi artırmaktır. Bir şehrin akıllılığını belirlemek için birkaç ana özellik kullanılır. Bu özelliler şunları içerir:

  • Teknoloji tabanlı bir altyapı
  • Çevresel girişimler
  • Yüksek işlevli bir toplu taşıma sistemi
  • Kaliteli kentsel planlama anlayışı

Akıllı şehirler, nesnelerin interneti (IoT) cihazları, yazılım çözümleri, kullanıcı arayüzleri (UI) ve iletişim ağlarının bir kombinasyonunu kullanırlar. Nesnelerin interneti yani 'IoT' (İng: "Internet of Things"), iletişim kurabilen ve veri alışverişi yapabilen araçlar, sensörler veya ev aletleri gibi bağlı cihazlardan oluşan bir ağdır. IoT sensörleri ve cihazları tarafından toplanan ve iletilen veriler bulutta veya sunucularda depolanır. Bu cihazların bağlantısı ve veri analizi, fiziksel ve dijital şehir öğelerinin bir arada toplanmasını kolaylaştırır, böylece hem kamu hem de özel sektör verimliliğini artırır, ekonomik fayda sağlar ve vatandaşların yaşamlarını iyileştirir. IoT cihazları aynı zamanda, 'Edge computing' olarak adlandırılan işleme yeteneklerine sahiptir. Bu hesaplama paradigması, iletişim ağı üzerinden sadece en önemli ve ilgili bilgilerin iletilmesini sağlar.

Yapay-Zeka-pk7ihv0okyn5ncy6nu64xz6nrj1qu2yknpyq84vzh4.png

Yapay Zeka

Yapay zekanın temel ilkesi, insanların dünyayı nasıl algıladığını ve ona nasıl tepki verdiğini taklit etmek ve ardından bunları aşmaktır.


Veri-Tabani-pk7iiqz71buwm3nrh7zgar4bymo83shg4458jjkllk.png

Veri Tabanı Yönetimi ve Web Arayüz Geliştirme

Geliştirdiğimiz ürünlerin uzaktan kontrolü, gerçek hayattan veri toplama ve görüntüleme, yazılım güncelleme gibi özelliklerini özgün yazılımlarımız ile kontrol etme imkanı sağlamaktayız.
Gomulu-Sistemler-pk7ijdjblcpscqqzthqhylfe7vl18iz077sw26n5g8.png

Gömülü Sistemler

Firma olarak ihtiyaçlarınız için özelleştirilmiş sistemler geliştirerek gerçek zamanlı, yüksek doğruluklu ve esnek yapılı gömülü sistemler geliştirmekteyiz.


7/24 Sorularınızı Yanıtlamak İçin buradayız

Bize Ulaşın